Aktualijos

Sąskaitų finansavimas arba faktoringas: kaip išsirinkti patikimiausią įmonę?

12 Rugpjūtis 2020PayRay

Faktoringas – procesas, kai finansavimo paslaugas teikianti bendrovė iš komercinę veiklą vykdančių įmonių nuperka sąskaitas faktūras, suteikdama avansus iki mokėjimo termino pabaigos. Daugelis įmonių, ypač užsienio šalyse, be faktoringo paslaugos jau net nebeįsivaizduoja savo veiklos.

Šiuolaikinio faktoringo istorija prasidėjo 7-ajame dešimtmetyje, pradėjus veikti tarptautinei faktoringo organizacijai FCI (angl. Factors Chain International).

Kaip veikia faktoringas?

Pabandysime paprastai paaiškinti, kaip veikia faktoringas. Pristatę produktą ar suteikę pasaugą klientui, jūs jam išsiunčiate sąskaitą faktūrą. Faktoringo bendrovė jums nedelsiant sumoka, sąskaitą faktūrą panaudodama kaip užstatą. Kai klientas apmoka sąskaitą (įprastai per 30–60 dienų), sandoris užbaigiamas. Su faktoringo kompanija atsiskaito besikreipianti įmonė.

Plačiau apie tai, kaip veikia faktoringas, rašėme ankstesniame savo tinklaraščio straipsnyje.

Faktoringo reikšmė ir nauda šiuolaikiniam verslui

Daugelio smulkaus verslo įmonių nesėkmių priežastis yra apyvartinio kapitalo trūkumas ir maži pinigų srautai. Tam, kad nepatektumėte į šią nepalankią statistiką, svarbu rasti efektyviausius sprendimus valdyti apyvartinį kapitalą. Vienas iš jų – faktoringas.

Faktoringo reikšmė kai kuriems verslams – nepamatuojamai didelė. Apyvartinės lėšos yra gyvybiškai svarbios, o sąskaitų faktoringas padeda mažoms ir vidutinėms įmonėms geriau valdyti gautinas sumas ir įgyvendinti plėtrą. Augant pardavimams, įmonė proporcingai gauna ir daugiau lėšų apyvartiniam kapitalui.

Faktoringas nepriskiriamas paskoloms, o įmonių savininkai neturi laiduoti asmeniniu turtu. Įmonė prireikus gali imti paskolą ir įsigyti ilgalaikio turto.

Faktoringo kompanijos ne tik padeda įvertinti riziką, bet ir surenka pinigus iš klientų, todėl įmonei nereikia siųsti priminimų dėl besibaigiančių mokėjimo terminų ar administruoti skolų.

„PayRay“ faktoringas garantuos stabilius pinigų srautus, kai lėšų reikia labiausiai. Po sąskaitos išrašymo praėjus vos kelioms dienoms finansuosime iki 90 proc. sąskaitos sumos.

Be to, „PayRay“ siūlo kiekvienam tinkamiausią sąskaitų finansavimo būdą:

·       įprastą faktoringą;

·       faktoringą be regreso;

·       konfidencialų faktoringą;

·       faktoringą su kredito draudimu.

Faktoringo rizikai ir kainai daugiausia įtakos turintys veiksniai

·       Faktoringo paslaugos prašančios įmonės klientų (t. y. trečiosios šalies) kreditingumas: kuo prastesnė klientų kredito istorija ir kredito reitingas, tuo didesnius mokesčius mokėsite.

·       Klientų koncentracijos lygis: jei verslas turi tik kelis stambius klientus, faktoringo paslauga gali kainuoti brangiau.

·       Faktoringo tipas. Pavyzdžiui, faktoringas be regreso – tai paslauga, kai visą riziką kliento nemokumo atveju perima faktoringo bendrovė. Dėl to paprastai jis yra ženkliai brangesnis. Be to, sudarant faktoringo be regreso sutartį gali reikėti įsigyti verslo kredito draudimą, kuris padidina bendrą sandorio kainą.

·       Pranešimas apie faktoringo sandorį. Jei norite, kad skolininkams nebūtų pranešta apie skolos pardavimą, klientas taip pat turi mokėti daugiau.

·       Vidutinis skolų surinkimo laikas: kuo ilgesni mokėjimo terminai taikomi klientams, tuo brangiau mokėsite faktoringo bendrovei.

Taigi faktoringo kainai įtaką gali daryti įvairūs kintamieji.

Kai skolininku tampa trečioji šalis, faktoringo įmonės patiria didesnę nemokumo riziką. Įprastai kuo didesnė rizika, tuo brangesnis faktoringas, ir atvirkščiai. Faktoringo palūkanų norma – nuo  1 proc. per mėnesį.

Faktoringo bendrovė, įvertinusi skolininko galimybes laiku apmokėti sąskaitą, nustato:

·       kiek procentų sąskaitos padengs;

·       kokio dydžio palūkanas taikys;

·       ar galės pasiūlyti tam tikrų nuolaidų, ar ne, ir kt.

Vertės, kurią gaunate rinkdamiesi faktoringo paslaugą, palyginimas

Lygindami faktoringo sutartis turite išanalizuoti, kas įtraukta į sąlygas ir ką gausite. Vienos faktoringo paslaugą teikiančios įmonės tik finansuoja sąskaitas. Kitos įmonės į paslaugų paketą įtraukia:

·       nemokamą kliento kreditingumo patikrą;

·       pagalbą administruojant gautinas sumas ir kt.

Šios nemokamos paslaugos padeda sutaupyti nemažai pinigų ir leidžia susikoncentruoti į pagrindines įmonės veiklas, nesiblaškant ir išvengiant nerimo dėl neapmokėtų sąskaitų.

Sąskaitų finansavimas: į ką atkreipti dėmesį renkantis faktoringo bendrovę?

1.     Klientų lojalumas

Patikimų faktoringo bendrovių klientai – lojalūs, dažnai sudarantys bendradarbiavimo sutartis ir prašantys finansuoti visas ar didžiąją dalį įmonės sąskaitų. Jei įmonė nepatikima, paprastai sąskaitų finansavimas būna vienkartinis. Taigi iš esmės visai paprastas klausimas apie bendradarbiavimo trukmę gali atskleisti esminę informaciją apie faktoringo paslaugos teikėją.

2.     Faktoringo bendrovės patirtis ir profesionalų komanda

Ieškokite faktoringo paslaugos teikėjų, kurie yra arba sukaupę patirties spręsdami klientų apyvartinio kapitalo trūkumo problemas, arba turi patyrusių profesionalų komandą, puikiai susitvarkančią su dideliais iššūkiais. Labai svarbus veiksnys – stabilus augimas. Komercinė sėkmė puikiai parodo, kiek klientai patenkinti faktoringo bendrovės paslaugomis. Pavyzdžiui, finansų sektoriaus kompanija „PayRay“ turi ne tik stiprią profesionalų komandą, kuri nuolat auga, bet ir per 2019 metus savo faktoringo portfelį išaugino daugiau nei 3 kartus – iki 35,1 mln. Eur.

3.     Greitis

Gauti lėšų už adekvačias palūkanas – tikrai svarbu, tačiau dar svarbiau turėti grynųjų pinigų, kai jų staiga prireikia. Darbuotojai negali laukti, kol jiems bus sumokami atlyginimai, reikia atsiskaityti su tiekėjais ir kt. – grynųjų pinigų reikia tam, kad įmonė galėtų efektyviai veikti. Todėl ekstremalių situacijų metu svarbu turėti patikimus partnerius, gebančius operatyviai pasirūpinti jūsų verslo poreikiais.

Kaip atskirti tikruosius faktoringo paslaugų teikėjus?

Viena svarbiausių užduočių – faktoringo bendroves atskirti nuo brangių internetinių paskolų įmonių, tarp daugybės savo paslaugų įtraukusias ir faktoringą.

Ar tikrai bendradarbiausite su faktoringo bendrove? O gal tai dideles palūkanas taikantys internetiniai kreditoriai?

Jei „Google“ paieškos sistemoje įrašysite paieškos frazę „faktoringas“ ir „faktoringo įmonė“, paieškos lange išvysite daugybės faktoringo bendrovių ir internetinių paskolų teikėjų tinklalapius. Paieškos sistemos atrenka rezultatus pagal ieškančiųjų ketinimus ir parodo įvairias alternatyvas (rezultatus). Nebūtinai patikimiausias faktoringo bendroves rasite pirmajame paieškos sistemos rezultatų puslapyje.

Rezultatuose galime rasti pačių įvairiausių kreditorių, teikiančių faktoringo paslaugą, tačiau patikimiausios – specializuotos bendrovės.

Kokiu principu veikia dalis internetinių faktoringo bendrovių, ypač užsienyje?

Kai kurios internetinės faktoringo bendrovės savo klientams taiko reikalavimą susikurti virtualiąją sąskaitą, į kurią būtų pervedamos lėšos. Nemažai šių įmonių, taupydamos laiką ir pinigus, pasitelkia kompiuterinius algoritmus. Tačiau, norėdamos kompensuoti naujųjų technologijų padarytas klaidas, bendrovės taiko daug didesnius mokesčius, nei likusioji dalis rinkos dalyvių.

Kokie faktai verčia suabejoti faktoringo bendrovės patikimumu?

Įtarimų gali kelti bendrovės, kurios visiems klientams siūlo standartines sąlygas, vienodo dydžio palūkanas ir padengia 100 proc. sąskaitų sumos.

Sudarant faktoringo sutartis nėra vieno universalaus bei visiems tinkamo paketo. Prieš patvirtindamos paraišką ir pateikdamos pasiūlymą, patikimos kompanijos išanalizuoja jūsų kreditingumą, klientų portfelį ir kt. Jei sąskaitos finansuojamos neatlikus šios analizės, verta suabejoti faktoringo bendrovės patikimumu arba, tikėtina, palūkanos bus neproporcingai didelės.

Kodėl klientui sunku pastebėti faktoringo bendrovių skirtumus?

Jei esate tipinė įmonė, neturinti daugybės stambių ir reikšmingų klientų, iš daugelio faktoringo bendrovių tikriausiai sulauksite labai panašių pasiūlymų.

Tiesa, kai kurie faktoringo paslaugos teikėjai gali taikyti tik vieną, kai kurie – kelis susumuojamus mokesčius, todėl paslaugos kaina gali šiek tiek skirtis. Profesionalūs faktoringo bendrovių darbuotojai įvertina riziką ir pateikia verslo šakos stebėsena paremtą sandorį.

Taigi, apibendrinant, norint sėkmingai finansuoti apyvartinį kapitalą, reikėtų neskubėti ir panagrinėti kreditorius. Rinkitės dirbančias išskirtinai su verslo klientais, stabiliai augančias, kompetentingų specialistų komandą subūrusias  finansų sektoriaus kompanijas, kurių viena iš esminių paslaugų – faktoringas.

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Gaukite naudingus patarimus, padėsiančius auginti verslą!

PRADĖKITE JAU ŠIANDIEN!

Suteikite savo verslui daugiau galimybių